This 4-axis MORI SEIKI NH-5000 40 was manufactured in 2003, featuring a robust horizontal machining centre with a spindle speed up to 20,000 rpm and a power range of 22-30 kW. It includes a versatile tool magazine with a capacity up to 180 tools and a dual-pallet automatic changer to enhance productivity. Pallet size is 500 × 500 mm, supporting a maximum workpiece height of 1,000 mm. Consider the opportunity to buy this MORI SEIKI NH-5000 40 horizontal machining centre. Contact us for more information.
Application Types
Milling
Machine weight 13000 kg
Gjdex Imt Tjpfx Anasbl
Main Drive
Number of axis 4
Spindle Speed 12000 RPM
Spindle motor power 30 kW
Tool taper BT 40
Movement
X-Axis Movement 730 mm
Z-Axis Movement 880 mm
Y-Axis Movement 730 mm