Behringer HBP 263 A – Heavy-Duty Automatic Band Saw (Year 2007)
For sale: A high-quality, German-engineered Behringer automatic band saw in excellent condition.
The saw is in premium condition and is equipped with top-tier features.
Inspection is welcome!
Key Features & Options:
• Automatic Start with Laser: Significantly reduces setup time (see video at 0:55).
• Chip Conveyor: Automatically keeps the workspace clean.
• Blade Cleaning Brush: Extends blade life and enhances cut quality.
• Safety Features: Full protection against blade jamming, breakage, etc.
Maintenance History:
• Control panel and electrical system checks.
• Blade guides serviced.
• Complete oil change (Gearbox filled with Shell fully synthetic oil = extended service intervals).
• All filters replaced.
Technical Specifications:
• Cutting Capacity at 90° (Round / Square): 260 mm / 260 x 260 mm
• Cutting Capacity at 90° (Flat): 300 x 260 mm
• Stepless Cutting Speed: 20 – 120 m/min
• Saw Band Dimensions: 4,640 x 34 x 1.10 mm
• Saw Motor Power: 3.00 kW
• Total Power Requirement: 8.00 kW
• Min. Cutting Length / Diameter: 10 mm / 15 mm
• Machine Weight: approx. 2,000 kg
• Dimensions (L x W x H): approx. 2.60 x 1.60 x 1.90 m
Gisdpfeyv Arnsx Aftot
Oglas je automatski preveden. Moguće su greške u prijevodu.
Inspection is welcome!
Key Features & Options:
Maintenance History:
• Blade guides serviced.
• All filters replaced.
Technical Specifications:
• Saw Motor Power: 3.00 kW
Gisdpfeyv Arnsx Aftot
Dobavljač
Napomena: Registrujte se besplatno ili prijavite, za pristup svim informacijama.
Registriran od: 2024
84 Oglasi online
Pošaljite upit
Telefon & Faks
+358 44 5... oglasi
Ovi oglasi bi vas također mogli zanimati.
Mali oglas
Rödermark
951 km
Dvostubni horizontalni automatski tračni pila
BEHRINGERHBP 263 A
BEHRINGERHBP 263 A
Mali oglas
Ahaus
1.204 km
Tračna pila
BEHRINGER - VollautomatHBP 220 A