HAAS EC 1600
Godina proizvodnje
2006
Stanje
Polovno
Lokacija
Kaufungen Njemačka
4-osni horizontalni obradni centar HAAS EC 1600
more Images
HAAS EC 1600
HAAS EC 1600
HAAS EC 1600
HAAS EC 1600
HAAS EC 1600
Podaci o mašini
Naziv mašine:
4-osni horizontalni obradni centar
Proizvođač:
HAAS
Model:
EC 1600
Godina proizvodnje:
2006
Stanje:
dobar (korišteno)
Cijena i lokacija
Lokacija:
Walburger Str. 8, 34260 Kaufungen, Deutschland Njemačka
Opis
1 used 4-axis horizontal machining center
Brand Haas
Type EC 1600
Year of manufacture 2006
Travel ranges
X-axis 1626 mm
Y-axis 1270 mm
Z-axis 813 mm
Spindle centerline to table 304 mm
Spindle SK 50
Max. rated power 22.4 kW
Max. speed 7500 rpm
Max. torque 460.0 Nm 700 rpm
Table size
Length 1626 mm
Width 914 mm
T-slot width 16.00 mm
T-slot center-to-center distance 125 mm
Number of T-slots in standard configuration: 7
Max. load capacity on table (evenly distributed) 4536 kg
Integrated 4-axis (B-axis)
Table 1626 mm x 813 mm mm
Clamping surface diameter 762 mm
Adjustability 360°
Max. workpiece swing diameter 1270 mm
Table load 4536.0 kg
Max. rated power 3.7 kW
Rotational torque (continuous) 2712 Nm
Backlash 30 arc-sec
Gear ratio 500:1
Braking torque 5423 Nm
Minimum resolution 0.001°
Indexing accuracy ± 30 arc-sec
Repeatability 15 arc-sec
Rapid traverse rate on B axis 36°/sec
Max. feed rate for machining on B axis 36°/sec
Spindle centerline to table 146 mm
Gedpfx Afev N Di Astoit
Max. feed rate for machining in x, y, and z axes 12.7 m/min
Rapid traverse rate on X axis 15.2 m/min
Rapid traverse rate on Y axis 15.2 m/min
Rapid traverse at Z 15.2 m/min
Axis motors
30-station tool changer
Max. tool diameter (full) 102 mm
Max. tool diameter (adjacent positions empty) 254 mm
Max. tool length 508 mm